News
Feature Image

End of Week #7

Five different games this week ended in overtime.  Thomas defeated HFL 12-11, Eastridge defeated Livonia 10-9, Livonia defeated Geneva 13-12, Wayne defeated Aquinas 12-11 and Irondequoit defeated Fairport 7-6.

With the final week of gaming, we are coming down to the line in Seeding for the Tournament.  On Monday (13th) there are 12 games, on Tuesday (14th) there are 4 games, on Wednesday (15th) there are 9 games. The Final Day to schedule games is Thursday the 16th with 3 games on the books.  Seeding will not be offical until Thursday Night.

Sectional Seeding Information:

Coming into the end of the season, we are implementing a new web-driven seeding display (links below).  The page will allow us to update seeding faster as we approach the final week of seeding.  

Sectional Seeding (End of Week 7) 
Sectional Seeding Points Given (End of Week 7)

Make sure to read the New Sectional Seeding for 2017 article for specifics on the seeding program.  Also, it is important to remember that changes can occur rapidly as games are played.

Game Week Summary:

Monday: Two Overtime Matches
Tuesday: Single Game Tonight
Wednesday: Big Night of Games on Wednesday
Thursday: Only Two Games on Thursday
Friday: Nine Games on Friday
Saturday: Five Games to End the Week


Ha1
   on 02-27-2021
The Information presented on this page has been submitted by a team coach, a team reporter or a SportsFive reporter. If there are errors or missing data, please contact the team's Head Coach.
19_s5_banner
Quick Looks
Top Three Stories

Coaching Openings for 2020...
Post Season Awards...
Thirty Teams in 2021...

Current Top Seeds ( as of Mar 31)

Rush-Henrietta in Class A
Spencerport in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Canandaigua in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Pittsford in Class A
Spencerport in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Mercy in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Mynderse-Romulus in Class D
Fairport in Class A
Spencerport in Class B
Eastridge in Class C
Mynderse-Romulus in Class D
Hilton in Class A
Thomas in Class B
Wayne in Class C
Gananda in Class D
Greece Storm in Class A
Churchville-Chili in Class B
Eastridge in Class C
Gananda in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Brighton in Class B
Eastridge in Class C
Pal-Mac in Class D

Most Recent Games

06/07 - Northport-13 - Pittsford-3
06/07 - Eastport/So Manor-7 - Canandaigua-4
06/07 - Mattituck-9 - Pal-Mac-5
06/07 - Cold Spring Harbor-15 - Honeoye Falls-Lima-5

Image