News
Feature Image

2018 Post Season

The Tournament has been completed and we have our Champions.  In Class A, Penfield defeated RH.  In Class B, Brighton defeated Spencerport in overtime.  In Class C, HFL defended their Title and defeated Geneva.  In Class D, Pal-Mac defending their Title and defeated Penn Yan.  All four teams will represent Section Five in the State Tournament that begins on Saturday June 2nd at HFL.

 

SECTION FIVE TOURNAMENT:

Below is the link for all information on the Local Section Five Tournaments.  This includes the initial seeding information, as well as links to the articles each step of the way (Out-Bracket Games, Quarter Finals, Semi Finals and Finals)

2018 Sectional Tournament

 

STATE TOURNAMENT:

Three of the four Section Five Teams finished as runner-up to the State Title.  Below are the Tournament articles for the State Tournament.

State Quarter Finals

State Semi Finals

State Finals

  

HERB FITCH SENIOR ALL STAR GAME:

The 2018 Senior All Star game was played June 14th in a double header with the Boy's All Star Game.  A link to the Rosters can be found below:

2018 Herb Fitch Senior All Star Game

 

AWARDS - ALL TOURNAMENT TEAM:

The first of the Post Season Awards were announced at the Sectional Finals.  The All Tournament MVP's for each class were: Penfield's Morgan Cox in Class A, Brighton's Rene Gangarosa in Class B, HFL's Lexie Ruff in Class C and Pal-Mac's Emma Arnold in Class D.

2018 All Tournament Team

 

AWARDS - ALL AMERICAN TEAM:

All American and Academic All American Awards can be found below:

2018 All American Awards

 

AWARDS - ALL COUNTY TEAMS:

All County Teams can be found below:

2018 Finger Lakes - All League
2018 Monroe County - All League

 


Ha1
   on 02-25-2021
The Information presented on this page has been submitted by a team coach, a team reporter or a SportsFive reporter. If there are errors or missing data, please contact the team's Head Coach.
19_s5_banner
Quick Looks
Top Three Stories

Coaching Openings for 2020...
Post Season Awards...
Section Five Sweeps Sect 6 in First Round...

Current Top Seeds ( as of Mar 31)

Rush-Henrietta in Class A
Spencerport in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Canandaigua in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Pittsford in Class A
Spencerport in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Mercy in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Mynderse-Romulus in Class D
Fairport in Class A
Spencerport in Class B
Eastridge in Class C
Mynderse-Romulus in Class D
Hilton in Class A
Thomas in Class B
Wayne in Class C
Gananda in Class D
Greece Storm in Class A
Churchville-Chili in Class B
Eastridge in Class C
Gananda in Class D
Rush-Henrietta in Class A
Brighton in Class B
Eastridge in Class C
Pal-Mac in Class D

Most Recent Games

06/07 - Northport-13 - Pittsford-3
06/07 - Eastport/So Manor-7 - Canandaigua-4
06/07 - Mattituck-9 - Pal-Mac-5
06/07 - Cold Spring Harbor-15 - Honeoye Falls-Lima-5

Image