News

Post Season Play 2019

 

After the regular season, there are several championship opportunities for teams that qualify. First up are the Section Five Tournaments for four classes (A-B-C-D).

Sectionals winners then compete in the New York State Tournament which culminates in a championship weekend where the State Champions are determined

Current 2019 Seeding

The Final Sectional Seeding information has been released on GLaxFive and Twitter.  The tournament information is presented (HERE) and will be updated automatically as scores/stats are reported.  Seeding is also finalized and below.  

Final Seeding: Tournament Seeding
Final Points: Points for Tournament Seeding 

Seeding Procedure (since 2017): Seeding Protocol

Sectional Tournament

For 2019 there will be four tournaments:

In the Class A bracket there will be FIVE teams: Fairport - Greece - Rush-Henrietta - Hilton and Pittsford.

In Class B there will be THIRTEEN teams: Schroeder - Thomas - Victor - Gates-Chili - Churchville-Chili - Irondequoit - Spencerport - Canandaigua - Brighton - Penfield - Newark-Midlakes - Mercy and Brockport.

In Class C there will be FOUR teams: Eastridge - HF-L - Wayne and Geneva.

In Class D there will be EIGHT teams: Pal-Mac - Aquinas - Waterloo - Livonia-Avon - Penn Yan - Mynderse-Romulus - Marcus Whitman - Gananda.


Brackets are available for   CLASS A  -  CLASS B  -  CLASS C  -  CLASS D


Beginning in the 2017 season, the Section Five chairman updated the tournament seeding procedure as the Girls  used the same seeding procedure that is currently used by the Boys.  The basics of the seeding is that points are given based on the final record of each team you face.  The announcement article goes into more detail and can be found HERE

Tournament Schedule

  • Last regular season games can be scheduled on May 16th.
  • Pre-Quarters for Class B (5 games) on Friday May 17tyh or Saturday May 18th.
  • Quarter Finals for Classes A (1 game) on Monday, May 20th
  • Quarter Finals for Classes B and D on Tuesday, May 21st
  • Semi Finals for Class A (@East Rochester) and Class C (@Brighton) on Thursday, May 23rd.  The first game will be played at 5:00 and the second at 7:00
  • Semi Finals for Class B (@Sutherland) and Class D (@East Rochester) on Friday, May 24th.  The first game will be played at 5:00 and the second at 7:00
  • Championships for Class A/C (@Brighton) and Class B/D (@Sutherland) on Wednesday, May 29th.  The first game will be played at 5:00 and the second at 7:00

Beginning in the Sectional Quarter-Finals and continuing in the Finals, there will be a $5 admission fee to the games.

New York State Tournament

      • Regionals on Saturday, June 1st
      • Semi Finals on Friday, June 7th at Cortland ($8)
      • Championships on Saturday, June 8th at Cortland ($8)

 

19_s5_banner
Quick Looks
Top Three Stories

Coaching Openings for 2020...
Post Season Awards...
Thirty Teams in 2021...

Current Top Seeds ( FINAL )

Rush-Henrietta in Class A
Spencerport in Class B
Honeoye Falls-Lima in Class C
Pal-Mac in Class D

Most Recent Games

06/07 - Northport-13 - Pittsford-3
06/07 - Eastport/So Manor-7 - Canandaigua-4
06/07 - Mattituck-9 - Pal-Mac-5
06/07 - Cold Spring Harbor-15 - Honeoye Falls-Lima-5

Image